Vyberte stranu
+421 944 501 101
peter.sourek@gmail.com

Faq

Prečo by mala byť orchidea v priesvitnom črepníku ?

Epifitické orchidey sú schopné prijímať svetlo aj koreňmi. Navyše v priesvitnom črepníku je možné kontrolovať zdravotný stav koreňov.

Mám orchideu, ktorá krásne kvitla. Po čase kvety vyschli a ostala len stonka. Ja som tú stonku odstrihla, je to chyba? Už mi nikdy nebude kvitnúť? Ako mám docieliť, aby mi kvetná stonka opäť vyrástla?

Rastlina v dobrej kondícii a vo vhodných pestovateľských podmienkach pravidelne nasadzuje na kvet odbočkou zo starého kvetného stvola alebo vyrašením nového. Po odkvitnutí doporučujeme kvetný stvol odstrániť. Pre previdelné kvitnutie je potrebné pravidelne hnojiť kvalitným hnojivom pre podporu kvitnutia.

Ako sa dajú vypestovať orchidey zo semienka? Je to náročné? Dalo by sa to aj v domácom prostredí?

Rozmnožovanie orchideí zo semena vyžaduje sterilné laboratórne podmienky. Výsev sa robí na agarovú živnú pôdu do sklenenej fľaše s hermetickým uzáverom s výmenou vzduchu.

Ako často treba presadiť orchideu a aký substrát je vhodný?

Interval presádzania orchideí je spravidla 1 rok, interval ovplyvňuje kvalita substrátu a rozsah prekorenenia črepníka.

Treba orchideu hnojiť?

Orchidey je potrebné pravidelne hnojiť podľa doporučenia výrobcu hnojiva.

Mám viacero orchideí phalaenopsis a skoro na každej mám vlnatku ( malé chrobáčiky v bielej pavučinke ) a neviem sa jej zbaviť. Vedeli by ste mi poradiť čo s tým ?

Vlnatka tj. Červec je najbežnejší škodca orchideí v našich podmienkach. Obľubuje suché a teplé prostredie. V malých zbierkach je možné mechanické ošetrenie Navlhčenou vatou poutierať listy hlavne na spodnej strane. Často sa vyskytujú aj v kvetoch. Doporučený prípravok na chemické ošetrenie je NURELE-D.

Je pravda, že sa v orchideách z obchodu môžu schovávať exotické pavúky ( tarantule ) ?

Je to minimálna pravdepodobnosť. Komerčne predávané orchidey sú pestované v podmienkach so systematickým ošetrovaním proti škodcom.

Ako často mám polievať orchideu keď ju mám doma v byte na parapete?

Orchidey je potrebné polievať tak, aby bol substrát v celej štruktúre črepníka vlhký. Optimálne je udržiavať vlhkosť rosením.

FORGOT PASSWORD ?
Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
We do not share your personal details with anyone.