Hnojivá pre orchidey
Ďalším parametrom úspešného pestovania orchideí je aj kvalitné hnojenie. Koreňový systém väčšiny orchideí prijíma živiny v malých dávkach. Zloženie živín však musí byť komplexné. Hnojivo by nemalo obsahovať len dusík, fosfor a draslík, ale aj celý rad ďalších prvkov, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast a bohaté kvitnutie, ako napríklad bór, horčík, železo, mangán, zinok, meď a molybdén.
Pre výživu rastlín je dôležitý vápnik
Ďalší dôležitý prvok podieľajúci sa na výžive rastliny je aj vápnik, ktorý v tekutých hnojivách väčšinou nie je obsiahnutý. Nachádza sa však v bežnej vodovodnej vode. Pomer dusíka, fosforu a draslíka má podstatný vplyv na finálny efekt hnojiva. Analytické výskumy, ale aj praktické poznatky o hnojení orchideí vyústili do optimálneho zloženia hnojív, ktoré zabezpečia optimálny rast a spoľahlivé kvitnutie.
Základné a špeciálne hnojivá
Hnojivá by sme mohli rozdeliť na hnojivá základné, ktoré zabezpečujú optimálny rast a kvitnutie, a hnojivá špeciálne zamerané na podporu kvitnutia. Hnojivá na podporu kvitnutia je vhodné použiť v prípade, že je rastlina zdravá a silná. Ich účinkom je stimulácia kvitnutia, ovplyvňujú tiež počet kvetov, ich veľkosť, vytvarovanie, ako aj vyfarbenie. V každom prípade ich neodporúčame ako celoročné hnojenie.
Problémom pri hnojení rastlín je problematika zasolenia substrátu. Korene orchideí znášajú zasolenie v určitom rozsahu gramov na liter substrátu. V tomto prípade je vhodné, ak výrobca substrátu doporučuje opatrenia, ako tomu zabrániť.
Pre hnojenie orchideí sú vhodné hnojivá bez obsahu močoviny
Pre hnojenie orchideí sú menej vhodné hnojivá s obsahom močoviny, ktorá môže v niektorých prípadoch posúvať pH substrátu smerom do zásaditej oblasti, čo je závislé aj od kvality a druhu samotného substrátu. Pre hnojenie orchideí je najlepšia aplikácia hnojivovým roztokom tak, aby bol rovnomerne aplikovaný do celého koreňového balu.
Najbežnejšie hnojivá pre orchidey na trhu sú tekuté
Hnojivá pre orchidey dostupné na našom trhu sú najčastejšie tekuté, ktoré sa podľa pokynov výrobcu riedia s vodou. Na dávkovanie koncentrátu výrobcovia často prikladajú rôzne odmerky alebo pipety. Kvalitné hnojivo musí obsahovať okrem základných živín aj ucelený komplex stopových prvkov, ideálne bez obsahu spomínanej močoviny.
Periodicita hnojenia je v závislosti od použitého hnojiva každé 1 – 2 týždne. Vhodné je po troch po sebe nasledujúcich aplikáciách substrát dôkladne prepláchnuť čistou vodovodnou alebo dažďovou vodou.
Ideálne je kombinovanie hnojív podporujúcich rast so špecializovanými hnojivami na priamu podporu kvitnutia, s ohľadom na rastový cyklus jednotlivých druhov orchideí. Pokiaľ je to uvedené na etikete výrobku, je možné tekuté hnojivá použiť aj na hnojenie na list. V takom prípade musia byť kovové mikroelementy v chelátovej forme.
Hnojenie na list
Hnojenie na list sa používa tesne po presadení rastliny alebo v prípade, keď rastlina nemá dostatok koreňov, napríklad z dôvodu ich odumretia. Na trhu s hnojivami je taktiež možné nájsť tzv. tyčinkové hnojivá, ktoré sa aplikujú priamym vložením do substrátu a radia sa medzi dlhodobo pôsobiace hnojivá.
Pre hnojenie na list sa vyrábajú aj prípravky vo forme sprejov na priamu aplikáciu.Prípravky na báze parafínových olejov, rôzne lesky na listy a handričky na utieranie listov, ktorých účelom je najmä dodanie lesku, a súčasne určitá ochrana proti prachu, neslúžia na výživu rastlín.
Z praktického pestovateľského hľadiska sa v najväčšej miere osvedčili tekuté hnojivá, z dôvodu presnosti a jednoduchosti dávkovania živín, a rovnomernosti aplikácie v celej štruktúre koreňového balu s menším rizikom zasolenia.
Skúsenosti s jednotlivými druhmi hnojív sú však individuálne a každý pestovateľ si môže v pestrej škále produktov na trhu nájsť také, ktoré mu najviac vyhovujú a s ktorými dosiahne najuspokojivejšie výsledky pri pestovaní orchideí.
Ing. Peter Šourek
www.orchidgarden.sk